700-lecie Bystrzycy Kłodzkiej

Bystrzyca Kłodzka jest niewątpliwie jednym z najpiękniejszych zakątków Ziemi Kłodzkiej, miastem bogatym w kulturę, tradycję, historię i średniowieczne zabytki. W tym roku przypada Jubileusz 700-lecia nadania praw miejskich Bystrzycy Kłodzkiej. Główne obchody tego niezwykłego Jubileuszu odbędą się 18-19 MAJA 2019r. na które już dziś zapraszamy Państwa serdecznie.

W programie liczne występy z udziałem gminnych Szkół Podstawowych i Ponadgimnazjalnych, Grup artystycznych, Bractwa Rycerskiego oraz koncerty legendarnych, kultowych zespołów KOMBII i DŻEM. Ponadtto: liczne stoiska wystawiennicze, wesołe miasteczko dla najmłodszych uczestników i jedyny w swoim rodzaju pokaz laserowy.

W ramach działań Jubileuszowych zaplanowanych jest wiele ciekawych wydarzeń organizowanych przez Gminne jednostki: Muzeum Filumenistyczne, Wydział Turystyki I Kultury Fizycznej UMiG, Biblioteka Publiczna, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych, Zespół Szkół Ogólnokształcących, Zespół Szkół w Wilkanowie, Szkołę Podstawową nr.2, Państwową Szkołę Muzyczną I st., Szkołę Muzyczną II st., Polski Związek Filatelistów Koło w Bystrzycy Kłodzkiej, Bystrzyckie Bractwo Rycerskie oraz wielu mieszkańców Gminy Bystrzyca Kłodzka współpracujących i współtworzących nasze Święto.

O szczegółach wszystkich wydarzeń, będziemy Państwa informować na bieżąco. Zachęcamy do śledzenia naszego profilu

https://www.facebook.com/Miejsko-Gminny-O%C5%9Brodek-Kultury-w-Bystrzycy-K%C5%82odzkiej-134625113252827/

-----------------------WSTĘP WOLNY------------------------------

PROGRAM IMPREZY:

18 MAJA (SOBOTA)

17:00 - “Jubileuszowa Akademia Dziecięca” - animacja teatralna
w wykonaniu dzieci z Przedszkola nr 2 w Bystrzycy Kłodzkiej

17:30 - Skrzypcowe impresje z Niką

18:00 - Rockowe hity z zespołem Centrala 57

19:30 - Koncert Gwiazdy wieczoru - KOMBII

21:00 - Fire show - Teatr Uliczny TUB

19 MAJA (NIEDZIELA)

12:00 - Uroczysta Msza Święta w Kościele p.w. Św. Michała Archanioła w Bystrzycy Kłodzkiej

13:15 - Poloneza czas zacząć! Szanowni Mieszkańcy Bystrzycy Kłodzkiej - zatańczmy razem z młodzieżą w Jubileuszowym Korowodzie! 🙂

13:45 - Uroczyste otwarcie imprezy - wystąpienia okolicznościowe,
“Akt nadania praw miejskich Bystrzycy Kłodzkiej”- animacja Bystrzyckiego Bractwa Rycerskiego

14:30 - Spektakl “Legenda Herbu Bystrzyckiego” w wykonaniu dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Bystrzycy Kłodzkiej

15:00 - Występ Orkiestry Dętej Miasta Usti nad Orlicą

15:45 - Jubileuszowe dance show: Duende Flamenco, Akademia Ruchu Goworów, Laboratorium Tańca, Studio Tańca STACCATO,
Dziecięca i Młodzieżowa Grupa Taneczna WALISZOWIANIE

17:00 - Folkowa podróż muzyczna - koncert CASTLE DREAMS

18:00 - Rock & Roll z MANSON BAND

19:30 - Powrót do przeszłości - koncert legendarnego zespołu DŻEM

21:00 - Light show “Historia Bystrzycy Kłodzkiej w laserach”

PONADTO:
JARMARK ROZMAITOŚCI - prezentacje kulinarne i cukiernicze Kół Gospodyń Wiejskich z terenu Gminy Bystrzyca Kłodzka, prezentacje rękodzieła artystycznego, wyrobów pszczelarskich, WESOŁE MIASTECZKO (dmuchańce, kule wodne, basen chiński, ruchoma ścianka wspinaczkowa), CYRKOLANDIA – kuglarstwo, bańki mydlane XXL, żonglerka, zumba, nauka chodzenia na szczudłach, malowanie twarzy, STOISKA GASTRONOMICZNE I HANDLOWE

KALENDARIUM WYDARZEŃ JUBILEUSZOWYCH

SPONSORZY:
"Mineral" Sp. j. ZPChr Gorzanów, Gminna Spółdzielnia "Samopomoc Chłopska" w Bystrzycy Kłodzkiej, Rozlewnia Wody Cyranka Gorzanów, Kayser Automotive Systems Kłodzko Sp. z o.o.

PATRONAT MEDIALNY:
TVK, Doba.pl, Gazeta Prowincjonalna Brama, Tygodnik Euroregion Glacensis, Panorama Ziemi Kłodzkiej, Wiadomości Bystrzyckie, TVnews

ARTYŚCI:

Akademia Ruchu Goworów
http://trzyzrodla.blogspot.com/2018/02/o-akademii-ruchu-goworow-i-naszych.html

https://doba.pl/dkl/artykul/akademia-ruchu-goworow-w-mam-talent-/16222/15

Duende Flamenco
https://www.facebook.com/pg/DuendeFlamencoKotlinaKlodzka/about/?ref=page_internal

Laboratorium Tańca
https://www.youtube.com/watch?v=ouGmRDbCgyA

Studio Tańca STACCATO
https://www.youtube.com/watch?v=zoShjTusG7A

Dziecięca i Młodzieżowa Grupa Taneczna WALISZOWIANIE

ZESPOŁY:

NIKA
Studiująca w Pardubickim Konserwatorium Skrzypaczka, z wielkim talentem koncertująca i elektryzująca swoimi koncertami słuchaczy w całej Europie.

https://www.facebook.com/veronika.khunova

Zespół CENTRALA 57
Powstał w 2007 roku i do tej pory - nieprzerwanie występuje na polskiej, choć nie tylko, bluesowo-rockowej scenie muzycznej. Zespół gra rocznie około sto koncertów, zarówno w klubach jak i na imprezach plenerowych. Centrala 57 występowała jako support act przed takimi wykonawcami jak: IRA, ODDZIAŁ ZAMKNIĘTY, LESZCZE, ACID DRINKERS, SHAKIN DUDI, BRATHANKI, CREE, ZŁE PSY, TSA, WILKI, HEY, TURBO, GOLDEN LIFE, PERFECT, EDYTA BARTOSIEWICZ, LIPALI, KRZYSZTOF KRAWCZYK, KULT, Antek Smykiewicz, KOMBII, LUXTORPEDA.

https://centrala57.com.pl/


Zespół CASTLE DREAMS
Zespół Castle Dreams powstał na początku 2008 roku, choć pomysł stworzenia grupy o takim charakterze zrodził się pod koniec lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku. Pomysłodawcą, założycielem i liderem Castle Dreams jest gitarzysta Grzegorz Buczkowski.
Zespół Castle Dreams wzorem średniowiecznych czy renesansowych minstreli, swoją muzyką przenosi słuchacza w czasy i miejsca pełne legend i baśni. Do świata elfów, wróżek, złych czarownic, smoków i rycerzy. Pełnego natchnionych romansów, walk na śmierć i życie i czytelnego podziału na Dobro i Zło.
Muzykę Castle Dreams można określić jako Mediewal Rock, folk rock. Zespół jest swoistą hybrydą wielu styli. Niczym alchemik w tyglu miesza ze sobą rocka, pop, muzykę dawną, celtycką, ze szczyptą klasyki i muzyki folkowej. Od czerwca 2009 zespół tworzą: Grzegorz Buczkowski, Katarzyna Lipert, Jadwiga Tomczyńska, Łukasz Kowalczyk

http://www.castledreams.ecom.net.pl/

Zespół MANSON BAND
Grupa Manson Band powstała w 1988r. z inicjatywy Jana Mansona. Na początku był country rock, który z biegiem lat samoistnie przekształcił się muzykę amerykańskiego południa czyli southern-rock. Krytycy i obserwatorzy a także nasi fani porównują nas do legendy amerykańskiego rocka Lynyrd Skynyrd z czego jesteśmy bardzo dumni... jak południowcy z USA, nie gramy coverów Lynyrdów ale zachowujemy ich klimat w swoich kompozycjach. Gramy dla wszystkich, a wszystkie kluby motocyklowe to nasi przyjaciele, bo ta muzyka jest dla nich.....Manson

http://band.pl/m-b

Zespół KOMBII
Zespół powstał wiosną 2003 roku z inicjatywy trzech członków zespołu Kombi: Grzegorza Skawińskiego, Waldemara Tkaczyka oraz Jana Pluty. Z różnych przyczyn nie został zaproszony do współpracy Sławomir Łosowski (czwarty założyciel Kombi). Dwa miesiące pracy zespołu zaowocowały nowym programem opartym na znanych przebojach, takich jak: "Linia życia", "Hotel twoich snów", "Nasze randez-vous", "Kochać cię za późno", "Nie ma zysku", "Black and white" w nowych aranżacjach. Jubileusz 40-lecia duetu Skawiński & Tkaczyk - czyli cztery dekady efektów współpracy kultowego duetu. Ich muzyka rozbrzmiewa w sercach tysięcy fanów legendarnych formacji: Kombii, O.N.A, Skywalker.
27 września 2017 roku miała miejsce premiera książki „Królowie życia” będąca zapisem dziejów 40 letniej pracy Artystycznej Grzegorza Skawińskiego i Waldemara Tkaczyka. Obecnie zespół cały czas koncertuje, a w rozgłośniach radiowych królują ich „stare” jak i „nowe" przeboje.

http://www.kombii.com.pl/

Zespół DŻEM
Mówi się o nich „polscy Rolling Stonesi”... I faktycznie – coś w tym jest. Choćby ze względu na źródła muzyki, żonglowanie stylami, konsekwencję. Ze względu na staż, pod względem którego coraz mniej mają równych. Ze względu na nie harcerski tryb życia oczywiście też. No i ze względu na skomplikowane, nie wolne od dramatów dzieje. Dżem to legenda polskiej sceny bluesowej, kultowy zespół mający od wielu lat wiernych i oddanych fanów. Powstał w 1973 roku, kiedy Beno i Adam Otrębowie, Paweł Berger i Aleksander Wojtasiak założyli grupę o nieoficjalnej nazwie Jam. W grudniu dołączył do nich grający na harmonijce ustniej wokalista - Ryszard Riedel. Polska nazwa Dżem powstała przypadkiem w 1974 roku, napisana tak przez organizatora jednego z koncertów. W 1978 roku do zespołu dołączył gitarzysta Jerzy Styczyński. Pierwsze autorskie kompozycje Dżemu - autorstwa Ryśka Riedla i Leszka Falińskiego - powstały pod koniec lat 70. Riedel i Faliński dążyli także do występu grupy na festiwalu w Jarocinie w 1980 roku. I to właśnie dzięki Jarocinowi Dżem poznała cała Polska. Jarociński festiwal stał się ich przepustką do sławy.

https://www.dzem.com.pl/

OFICJALNY PLAKAT 700-LECIA MIASTA BYSTRZYCA KŁODZKA

Miejsko Gminny Ośrodek Kultury w Bystrzycy Kłodzkiej
http://kultura.bystrzycaklodzka.info/

Projekt INTERAKTUWNI NA POGRANICZU współfinansowany jest przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
w ramach Programu Interreg V-A Republika Czeska – Polska 2014-2020 za pośrednictwem Euroregionu Glacensis.
logotypy