Ze względu na niezwykle urokliwe widoki jakie rozciągają się na horyzoncie ale też na bogactwo przyrodnicze, historyczne i kulturowe, Bystrzyca Kłodzka jest miejscem które często pojawia się w różnych produkcjach filmowych i dokumentalnych. To tutaj kręcone były sceny do kultowego serialu „Czterej pancerni i pies”, do filmów „Nowy Jork, czwarta rano”, „Pierwszy dzień Wolności”, „Stacja”, „Boża Podszewka II”, „Sezon na leszcza„ oraz „Nikt nie woła” w reż. Kazimierza Kutza, który w całości został zrealizowany w Bystrzycy Kłodzkiej. W 2015 roku przypadł jubileusz 55-lecia jego powstania i z tej okazji w Miejsko Gminnym Ośrodku Kultury odbyła się uroczysta gala z udziałem samego reżysera oraz mieszkańców Bystrzycy, którzy w filmie brali udział jako statyści. Uroczystość zrealizowana została przez bystrzycką młodzież z tutejszego Zespołu Szkół Ogólnokształcących w ramach projektu pn. „Kadrowanie Pamięci”.

Również w 2015 roku zainaugurowana została Kryształowa Aleja Gwiazd, utworzona z inicjatywy artysty – rzeźbiarza Konrada Tomaszewskiego usytuowana w parku miejskim wzdłuż murów obronnych przy ul. Wojska Polskiego. Aleję tworzy szereg płaskorzeźb idealnie odwzorowanych twarzy znanych postaci polskiego kina, wykonanych z tworzywa imitującego szkło kryształowe. Pierwszą twarzą Kryształowej Alei Gwiazd był właśnie Kazimierz Kutz. Obecnie do grona osób, których podobizny pojawiły się w bystrzyckiej alei należą m.in. Krzysztof Zanussi, Jerzy Hoffman, Janusz Majewski, Grażyna Wolszczak oraz Robert Gonera.

Niedawno z Bystrzycą w tle powstała produkcja „Za niebieskimi drzwiami” reż. Mariusza Paleja oraz „Pokot” w reż. Agnieszki Holland. Bystrzyckie pejzaże widoczne są również w teledyskach do utworów „Dom” Artura Chamskiego oraz „Rocznik 89” zespołu pop-rockowego CENTRALA 57.

Projekt INTERAKTUWNI NA POGRANICZU współfinansowany jest przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
w ramach Programu Interreg V-A Republika Czeska – Polska 2014-2020 za pośrednictwem Euroregionu Glacensis.
logotypy